Představení festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2024 ve Studiu Marta

V rámci Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2024 budou ve Studiu Marta uvedena tato představení:

BENZIN
Kyiv National I. K. Karpenko-Karyi University of Theatre, Cinema and Television

16. 4. | 12:30 | Studio Marta
16. 4. | 18:30 | Studio Marta

60 min
Autor: Jacob a Wilhelm Grimm
Režie: Ruslan Neupokoiev
Jazyk: ukrajinština
Titulky: anglické

Ve světě znovuzrozeném z popela civilizace se cena lidského života rovná ceně paliva. V době, která je osvobozena od drancování a boje o holou existenci, si lidé vyprávějí pohádky, relikvie minulých časů. Tyto pohádky napsali bratři Wilhelm a Jacob Grimmové. Liška ke svým narozeninám dostane zakletý lék, který dokáže vyléčit každého člověka. Tento dárek mu věnoval jeho strýc Smrť. Lišák se pokusí oklamat strýcova pravidla a dostane se do vážných problémů. Můžete sledovat jeho dobrodružství plná drsnosti a brutality.
Představení „BENZIN“ je sérií krátkých příběhů na motivy lidových pohádek, které shromáždili bratři Grimmové. V tomto představení studenti katedry loutkového divadla používají jako hlavní výrazový prostředek divadelní masky. Celkový styl hry je postmoderní, výtvarný styl je diesel-punk.

 

Not Found
Academy Dimitri
Švýcarsko, Terre di Pedemonte

17. 4. | 19:00 | Studio Marta
18. 4. | 12:30 | Studio Marta

50 min
Autor: kolektivní autorské dílo účinkujících
Režie: kolektivní autorské dílo účinkujících
Jazyk: angličtina, arabština, italština, španělština
Titulky: anglické

Not Found.
Není to příběh.
Je to prohlášení.
Je to vnitřní situace, kterou všichni prožíváme před prázdnotou našich otázek, když se snažíme konfrontovat je s širší realitou.
Je to dost?
Pokračujeme dál, stále hledáme odpovědi. Ale ztrácíme se v tom. Ztracení v otázkách, v činech, v paradoxech.
Výzkum nás přivádí k výzkumu samotnému. Otázky otevírají další otázky, ztrácejí svůj význam. Je to dost.
Snažíme se, pohybujeme se, tančíme, hrajeme si nebo se smějeme, pláčeme nebo křičíme, ale mineme podstatu. Zapomínáme – nebo se vyhýbáme – nebezpečným tématům.
Jak moc se můžeme skrývat?

Využíváme hrubosti divadelního prostoru úmyslně. Žádná scénografie nezakryje místo, kde představení probíhá. Světelná tabule bude na jevišti, stejně jako zvuková, a my – jako herci/postavy/lidé – všechno zorganizujeme. Změny témat, světel a hudby jsou časté, dokud jeden ze tří chlapců není donucen hovořit o svých pocitech. Cítí se „qaher“. Ale není překlad pro arabské slovo „qaher“. Představení vzniklo jako výsledek modulu tvůrčí skupiny ve druhém roce studia programu Master of Arts in Theatre na fyzické divadelní škole Accademia Dimitri. Úkol, který studentům byl zadán, byl jednoduchý: vytvořit představení, které chtějí vytvořit právě teď. Nebyla uplatněna žádná jiná pravidla. Během asi 2 měsíců práce studenti vytvořili představení, které přináší témata, postavy, formy, tvary a estetická rozhodnutí, která se rozhodli, že nejlépe slouží jejich vlastním uměleckým cílům. Mělo premiéru ve Versciu (Švýcarsko) 8. prosince 2023.

 

Songs to the Gods of the World
AST National Academy of Theatre Arts in Krakow
Polsko, Krakov

19. 4. | 13:30 | Studio Marta
19. 4. | 18:30 | Studio Marta

70 min bez přestávky
Autor: různí autoři textů převzatých z lidových a náboženských písní
Režie: Weronika Kowalska
Jazyk: písně se zpívají v několika jazycích včetně polštiny, ukrajinštiny, jidiš, svahilštiny, norštiny a turečtiny
Titulky: anglické

„Songs to the Gods of the World“ z Národního divadelního uměleckého centra AST v Krakově v režii Weroniky Kowalské jsou podmanivou hudební výpravou do různých koutů světa, kde je zpěv modlitbou, rituálem, projevem radosti, touhy, lásky nebo bolesti. Je to krásný a dojemný příběh o tom, jak se píseň stává jazykem pro popis světa a vyjádření emocí.

 

Koupit vstupenky: GOOUT

, Dagmar Indrová